NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zbardhet shpifja e tė majtėve. PS duhet tė lėpijė atė qė pėshtyu. Reagon kryebashkiakja, Adriana Poli Bortone

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Zbardhet shpifja e tė majtėve. PS duhet tė lėpijė atė qė pėshtyu. Reagon kryebashkiakja, Adriana Poli Bortone   Fri Jul 11, 2008 12:53 pm

Zbardhet shpifja e tė majtėve. PS duhet tė lėpijė atė qė pėshtyu. Reagon kryebashkiakja, Adriana Poli Bortone


Bashkia e Leēes: Marrjen e rėrės e aprovoi kryebashkiaku i Vlorės


Adriana Poli Bortone, Kryetarja e Bashkisė sė Leēes, ka zbardhur tė vėrtetėn e projektit pėr marrjen e rėrės nga bregdeti i Vlorės pėr ta dėrguar atė nė plazhet e rajonit tė Leēes. Gjatė njė interviste tė dhėnė pėr gazetėn lokale, "ilpaesenuovo", Adriana Poli Bortone, ose sikurse njihet ndryshe nga qytetarėt e Leēes, Poli ka bėrė tė qartė se nuk bėhet fjalė pėr asnjė marrėveshje me qeverinė shqiptare tė kryeministrit Berisha, por me kryebashkiakun socialist tė Vlorės, Shpėtim Gjika.

"Ndėrkohė, njė lajm i mirė vjen pikėrisht nga Shqipėria, komshinjve, tė tė cilėve Poli u ishte drejtuar pėr tė gjetur njė zgjidhje. Kryebashkiaku i Vlorės ėshtė deklaruar nė favor pėr tė autorizuar marrjen e rėrės nė njė territor nėn kopetencat e tij, gjithmonė nėse do tė jetė nė pėrputhje me bregdetin salentin. Edhe pse shumė ngushėlluese, tani pėr tani, mundėsia nuk mund tė shrytėzohet menjėherė, pėr shkak se, fillimisht duhet mbajtur paraprakisht njė komision shkencor pėr tė operuar transferimin e rėrės. Pra, komuna nuk duket se ka ndėr mend tė dorėzohet dhe lufta e rėrės po duket mjaft e vėshtirė", thuhet nė gazetėn lokale tė Leēes e cila u referohet deklaratave tė kryebashkiakes sė Leēes.

Reagimi i zyrtarėve tė Leēes ka ardhur pas zhurmės sė bėrė nė mediat e majta shqiptare, tė cilat pa e konfrmuar lajmin tek autoritetet zyrtare tė Tiranės, e ofruan atė si njė tė vėrtetė absolute, duke nisur edhe komentet lidhur me shitjen qė po i bėka vendit qeveria e kryeministrit "Berisha". Dy ditė mė parė qeveria pėrgėnjeshtroi lajmin e ofruar nė kėto media se nuk bėhet fjalė pėr asnjė kontratė pėr shitjen e rėrės, megjithatė askush nuk guxoi qė tė pėrgėnjeshtrojė lajmin mashtrues tė ofruar pėr publikun.

Sipas mediave, bėhet fjalė pėr njė kontratė qė arrin nė shumėn e 5 milion eurove qė janė ofruar nga rajoni i Leēes pėr tė blerė rėrėn e bregdetit tė Vlorės dhe pėr ta dėrguar atė nė plazhet italiane tė atij rajoni. Por, sikurse po bėhet e qartė nga drejtuesit lokalė tė Leēes, marrėveshja nuk qenka bėrė me qeverinė e Berishės, por me kryebashkiakun socialist tė Vlorės, Shpėtim Gjika. Ky i fundit, ka marrė pėrsipėr tė shesė rėrėn e bregdetit tė Vlorės, duke e konsideruar atė si pronė tė tijėn dhe kjo konfirmohet edhe nga bisedat me drejtuesit lokalė tė Leēes, ku i thuhet se "Kryebashkiaku i Vlorės ėshtė deklaruar nė favor pėr tė autorizuar marrjen e rėrės nė njė territor nėn kopetencat e tij, gjithmonė nėse do tė jetė nė pėrputhje me bregdetin salentin". Pra kryebashkiaku socialist, jo vetėm qė ka vendosur ta shesė, por edhe i ėshtė lutur autoriteteve tė Leēes, duke i lėnė edhe klauzolėn "gjithmonė nėse do tė jetė nė pėrputhje me bregdetin salentin".


Beteja e pisėt nė Kuvend. PS duhet tė lėpijė atė qė pėshtyu


Beteja pėr "rėrėn" ka zbritur dje nė Kuvend. Kryetarja e Grupit parlamentar Socialist, Leskaj dhe deputetė tė tjerė tė kėsaj force, i kanė mėshuar fort skandalit qė, sipas tyre, qenka pėrshirė qeveria "Berisha', duke shitur rėrėn e bregdetit tė Vlorės nė brigjet italiane. E gjithė kjo zhurmė ėshtė e ngritur mbi njė mashtrim skandaloz dhe tė paskrupullt dhe qė nuk ka asgjė me tė vėrtetėn. Sikurse tė gjitha betejat e socialistėve tė ngritur mbi piramida mashtrimi, edhe kjo tollumbace ka plasur keq. Tashmė socialistėt duhet tė lėpijnė atė qė kanė pėshtyrė pėrgjatė kėtyre 48 orėve, sė bashku me mediat e kontrolluara prej saj. Kjo pėr faktin se, marrėveshja pėr shitjen e rėrės nuk qenka bėrė me qeverinė Berisha, por me Bashkinė e Vlorės, e cila drejtohet nga njė prej njerėzve mė tė afėrt tė kryetarit tė PS dhe qė quhet Shpėtim Gjika. Ėshtė ky drejtues socialist, i cili duhet tė japė llogari tani se, si ka mundėsi qė tė arrijė pakte tė tilla tė fshehta pėr shitjen e rėrės sė bregdetit tė Vlorės. Mos ndoshta duke pasur njė marrėveshje tė fshehtė tė Gjikės synohej qė rėra tė merrej nė mėnyrė tė fshehtė dhe ato 5 milion euro qė do tė jepeshin, tė pėrfundonin nė xhepat e drejtuese lokalė socalistė? Ka njė praktikė tė gjatė tė vjedhjes sė rėrės nga brigjet shqiptare dhe kjo ka ndodhur gjatė tetė viteve tė qeverisjes sė PS dhe nė tė gjitha ato bashki dhe komuna ku kanė drejtuar socialistėt. Dhe nė asnjė rast nuk ėshtė bėrė e ditur se nė xhepat e kujt kanė pėrfunduar ato para me tė cilat ėshtė blerė rėra nga vendet fqinje. Fakt ėshtė se nė xhepat e shtetit nuk ka shkuar asnjė kacidhe dhe kjo tė lė tė dyshosh se edhe kėsaj here, ndoshta Gjika i PS, synonte sėrish tė arrinte tė njėjtin synim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Zbardhet shpifja e tė majtėve. PS duhet tė lėpijė atė qė pėshtyu. Reagon kryebashkiakja, Adriana Poli Bortone
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: