NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Socialistėt klithin pėr korrupsion - strehohen tė tmerruar tek koraca e imunitetit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Socialistėt klithin pėr korrupsion - strehohen tė tmerruar tek koraca e imunitetit   Fri May 09, 2008 1:28 pm

Socialistėt klithin pėr korrupsion - strehohen tė tmerruar tek koraca e imunitetit
(09.05.2008)
Pėrfaqėsuesit zyrtarė tė ish-pushtetit tė korruptuar janė rreshtuar dje nė tribuna opozitare qė sulmojnė kabinetin “Berisha”, por bashkohen nė vendimin pėr tė bllokuar ēdo nismė tė mazhorancės pėr heqjen e imunitetit, nė mėnyrė qė edhe politikanėt, tė hetohen njėlloj si qytetarėt e thjeshtė


Kryetari i Partisė Socialiste, Edi Rama, ka shprehur dje verbalisht gatishmėrinė e forcės qė ai drejton, pėr tė kontribuuar pėr tė gjitha reformat e masat e nevojshme, nė nivelin kushtetues e ligjor, pėr tė luftuar korrupsionin. Njė ditė pas publikimit tė sondazhit tė IDRA-s pėr nivelin e korrupsionit nė vend, kryesocialisti Rama tha, se “ndoshta asgjė nga ato qė tregon studimi i komentuar prej Ambasadorit Ėithers nuk ėshtė e re pėr ne, pasi ne e kemi thėnė vijimėsisht se nė Shqipėri korrupsioni nuk po luftohet". Duke shprehur angazhimin e PS-sė nė luftėn kundėr kėtij fenomeni, Rama theksoi se PS ėshtė absolutisht dakord me pikėpamjen se e gjithė klasa politike duhet tė bėjė shumė mė tepėr nė luftėn kundėr korrupsionit dhe jemi tė gatshėm tė kontribuojmė pėr tė gjitha reformat e masat e nevojshme, nė nivelin kushtetues e ligjor. Nė kėtė akudėr ai fajėsoi kryeministrin Berisha dhe qeverinė e tij, pėr kėtė rritje galopante tė korrupsionit, sipas tij, duke theksuar se “Sali Berisha dhe qeveria e tij e kanė mbėshtetur direkt dhe indirekt korrupsionin, duke u betuar me fjalė kundėr tij e duke u bėrė me vepra tė dėnueshme e mosveprime tė pajustifikueshme, sponsori i tij gjeneral”. Megjithatė i gjithė ky diskurs politik tradhėtohet nga qėndrimi refraktar i lidershipit tė selisė rozė kundėr projekttit tė hershėm tė shumicės parlamentare e konkretisht Partisė Demokratike pėr zhveshjen kolektive tė deputetėve nga imuniteti. Nismė e cila vazhdon qė ende tė ketė kontestime nga PS dhe opozita nė tėrėsi. Ndėrkaq dje deputeti demokrat, Bujar Leskaj, kėrkoi qė grupi parlamentar i PD-sė tė sjellė me urgjencė nė parlament nismėn “Pėr kufizimin e imunitetit tė deputetit dhe zyrtarėve tė tjerė tė lartė”. Nisur nga sondazhi i publikuar njė ditė mė parė nga IDRA (Institut for Development and Alternatives) mbi nivelin e korrupsionit nė Shqipėri, deputeti Leskaj shprehu shqetėsim lidhur me “rėnien
e besueshmėrisė sė publikut tek politika”. “Besimi i publikut tek politika ka rėnė dhe ne duhet tė reflektojmė e tė japim zgjidhje, duke hartuar njė ligj pėrsa i takon imunitetit. Njė ligj i tillė, qė do t'i konsideronte deputetėt tė barabartė para ligjit si tė gjithė qytetarėt, do t'i pėrgjigjej zhvillimeve tė vendit”- tha deputeti Leskaj. Ai kėrkoi nga grupi parlamentar i PD-sė tė rikthejė me urgjencė nė Kuvend nismėn pėr heqjen e imunitetit, duke nėnvizuar se kjo nuk do tė cėnonte tė drejtat tona si deputetė, por do tė lartėsonte politikėn shqiptare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Socialistėt klithin pėr korrupsion - strehohen tė tmerruar tek koraca e imunitetit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: