NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 OSBE dhe Brukseli bekojnė ndryshimet kushtetuese

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: OSBE dhe Brukseli bekojnė ndryshimet kushtetuese   Wed Apr 23, 2008 9:21 pm

OSBE dhe Brukseli bekojnė ndryshimet kushtetuese
(23.04.2008)
Ambasadori i OSBE-sė nė Tiranė si dhe shefi i Prezencės sė Komisionit Evropian kanė pėrshėndetur reformėn kushtetuese qė miratoi Kuvendi i Shqipėrisė, duke lavdėruar konsensusin e gjerė dhe duke shkurajuar aksionet e mundshme obstruksioniste tė kundėrshtarėve tė reformės


Miratimi nė Kuvendin e Shqipėrisė tė ndryshimeve nė Kushtetutėn e Shqipėrisė ėshtė komentuar nga pėrfaqėsuesit ndėrkombėtarė nė Shqipėri si njė hap madhor drejt realizimit tė plotė tė reformės nė sistemin elektoral. Vetėm njė ditė pas miratimit nė Kuvendin e Shqipėrisė tė ndryshimeve kushtetuese qė lidhen me reformimin e sistemit zgjedhor, i menjėhershėm ka qenė reagimi i OSBE-sė, tė cilėt i kanė mirėpritur kėto ndryshime. Kreu i OSBE-sė nė Shqipėri Robert Bosch deklaroi dje se ndryshimet kushtetuese nė sistemin elektoral nė Shqipėri do tė jenė njė shtysė e mėtejshme pėr realizimin nė kohė tė reformės elektorale. “Ky ėshtė njė hap i qartė dhe i palėkundur pėr zbatimin e rekomandimeve tė vitit 2005 nga ana e OSBE-sė dhe zyrės sė saj pėr tė drejtat e njeriut dhe institucioneve demokratike”, tha ambasadori Bosch, duke shtuar se sidoqoftė ka ende punė pėr ēėshtje tė tilla si administrimi dhe rezultatet nė zgjedhje, apo financimi i partive politike dhe pjesėmarrje e grave nė politikė. Edhe debati pėr Kodin Zgjedhor nevojitet qė tė zgjidhet. Ambasadori Bosch nuk bėri komente lidhur me thelbin e ndryshimeve kushtetuese qė nuk kishin tė bėjnė me reformėn zgjedhore, por theksoi mungesėn e kohės sė nevojshme pėr njė debat mė tė gjėrė ku tė pėrfshihej edhe shoqėria civile dhe faktorėt e tjerė relevante. Ai shtoi se OSBE-ja ėshtė e gatshme tė ofrojė asistencė pėr autoritetet dhe institucionet shqiptare nė pėrputhje me mandatin e tij. Parlamenti shqiptar miratoi dje ndryshimet kushtetuese nė sistemin elektoral. Megjithatė Bosch ka theksuar se, ēėshtje si administrimi i zgjedhjeve, ankimet dhe apelimet nė lidhje me rezultatin e zgjedhjeve, financimi i partive politike dhe pjesėmarrja e grave mbeten ende pėr t’u adresuar. Debati pėr Kodin Zgjedhor duhet t’i zgjidhė pėrfundimisht edhe kėto ēėshtje”, u shpreh ambasadori Bosch. Kuvendi i Shqipėrisė miratoi dy ditė mė parė me shumicė tė gjerė njė sistem proporcional rajonal me lista tė mbyllura kandidatėsh. Kėsisoj, Ambasadori Bosch zgjodhi tė mos komentojė thelbin e ndryshimeve kushtetuese, qė nuk lidhen me reformėn zgjedhore, por mė tepėr vuri nė dukje ”mungesėn e kohės sė mjaftueshme pėr njė debat tė gjerė me pėrfshirjen e shoqėrisė civile dhe aktorėve tė tjerė”. Ai shtoi se Prezenca e OSBE-sė mbetet e gatshme tė ndihmojė autoritetet dhe institucionet shqiptare, nė pėrputhje me mandatin e saj
Lohan: Vlerėsoj konsensusin e gjerė, me tė cilin u ndėrmorėn ndryshimet/Komisioni Evropian ka pėrshėndetur konsensusin e arritur dy ditė mė parė nė Kuvend pėr ndryshimet Kushtetuese. Ambasadori i KE Helmut Lohan tha se vlerėson konsensusin e gjerė qė ato ndryshime morėn. Komisioni Europian nė Shqipėri ka pėrshėndetur votimin e bėrė njė ditė mė parė pėr ndryshimet kushtetuese. Por ambasadori i Komisionit Europian, Helmut Lohan ka vlerėsuar kompromisin e gjėrė qė morėn kėto ndryshime, lidhur me sasinė e votave, qė ishin plot 117 nė mbėshtetje tė ndryshimeve Kushtetuese. Lohan vuri nė dukje se “pikė sė pari i takon parlamentin shqiptar qė tė diskutojė kėto ndryshime si tė sistemit zgjedhore ashtu edhe tė kushtetutės, do ti analizojmė mė shumė kujdes kėto shtesa tė futura nė kushtetutė, brenda pėr brenda BE-sė, ka njė shumėllojshmėri tė gjėrė sistemesh tė ndryshme zgjedhore tė cilėt janė njėsoj demokratike me njėri-tjetrin, por u takon ligjvėnėsve shqiptarė pėr tė vendosur se cili sistem ėshtė mė i pėrshtatshėm pėr vendin e tyre”. “Nuk jam shumė i sigurtė se sa ishte shumica votave nė ndryshimet e sistemit zgjedhore, por kjo tregon se ka pasur njė konsensus tė gjėrė nė parlament nė lidhje me ndryshimet e bėra”, u shpreh Lohan. Pak ditė mė parė, partitė e vogla paraqitėn shqetesimin e tyre pėr kėto ndryshime pranė delegacionit tė Komisonit Europian, por deklarata e Lohan tregon qartė se BE-ja i ka ēertifikuar ato.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
OSBE dhe Brukseli bekojnė ndryshimet kushtetuese
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: