NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pagjumėsia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Pagjumėsia   Wed Apr 23, 2008 9:02 pm

Pagjumėsia


1) SI ZHVILLOHEN KERKESAT PER GJUME?


ZAKONISHT CIKLI ZGJIM-GJUME ESHTE 16 ORE ZGJIM DHE 8 ORE GJUME..
PO MEGJITHATE PER SHUME VETE 3 ORE GJUME MJAFTOJNE..PER DISA TE TJERE ESHTE KENAQESIJA E FJETJES GATI 12 ORE NE KRAHET E MORFEUT...
NE NUK JEMI TE BARABARTE PERBALLE GJUMIT..NJE ORE E VENDOSUR NE HYPOTHALAMUS..NE QENDREN E TRURIT..CAKTON ZGJATJEN E GJUMIT DHE GJITHASHTU MOMENTET ME TE FAVORSHME PER TE FJETUR SI EDHE KOHEN E ENDRRAVE...
AJO DREJTON VARIACIONIN E AKTIVITETIT ELEKTRIK TE TRURIT..TE TEMPERATURES SE TRUPIT..RRAHJEVE KARDIAKE DHE FRYMEMARRJEN GJATE PERIuDHES SE GJUMIT...
PSH DY BINJAKE TE VERTETE PREZANTOJNE RITME BIOLOGJIKE TE NJEJTA PER FAKTIN QE PACEMAKERSAT NATYRALE KANE NJE KARAKTER TE TRASHEGIMUAR...
RITMET INDIVIDUALE SHIKOHEN GJITHASHTU EDHE NE MUNGESEN E STRESIT..NE ORARET E NDRYSHME DHE GJATE PAGJUMESISE...
KOHA E NEVOJSHME PER FJETJEN ESHTE GATI 12 ORE TE NJE I PORSALINDUR..12 ORE PER NJE 4 VJEC...10 ORE PER NJE PARAADOLESHENT.....
MBAS MOSHES 30 VJEC KOHA E GJUMIT VJEN DUKE U ZVOGELUAR....PLUS MOSHA RRITET DHE AQ ME TEPER KEMI PAGJUMESI....


2) PER CFARE NA SHERBEN GJUMI?

SECILI NGA NE KALON NJE PJESE TE JETES SE TIJ DUKE FJETUR...GJUMI I CILE NA JEP SHPLODHJE DHE MARRJE FORCE MBAS NJE LODHJE ESHTE CELESI I EFIKACITETIT...
ESHTE E RENDESISHME PER NJE FEMIJE QE TE FLERE PASI NJE HORMON RRITJEJE PRODHOHET NE FILLIM TE GJUMIT...NE NJE GJUME TE THELLE...
NE MENYRE ME TE QARTE ORGANIZMI YNE FUNKSIONON NGA CIKLE DHE SHUME AKTIVITETE BIOLLOGJIKE I URDHEROHEN NJE RITMI I CILI QUHET ..CIRCADIEN....
GJUMI VEPRON GJITHASHTU EDHE NE FUNKSIONET IMUNITARE DHE PRODUKTIVE TE QENDRIMIT TONE....
NE MENYRE GJENERALE AI U JEP OPTIMIZEM ORGANEVE MENTALE DHE FAVORIZON MEMORIZIMIN E NGJARJEVE.....STRUKTURA E INFORMACIONEVE TE MEMORJES ESHTE E LIDHUR ME GJUMIN PARADOKSAL SEPSE ENDRRA VEPRON NE ORGANIZACIONIN E QARKULLIMIT TE NEURONEVE....
NGA ANA TJETER NE NUK MESOJME ASGJE DUKE FJETUR....EDHE SIKUR TE KEMI NJE MANJETOFONE TE VESHI KUR JEMI DUKE FJETUR NUK MUND TE MESOJME DOT NJE GJUHE TE HUAJ....


3) SI TE PERGATITEMI PER NJE GJUME SA ME TE MIRE?

DISA RREGULLA TE THJESHTA I JAPIN NJE NDIHME TE MADHE FJETJES NE DY JASTEKE....
DIETETIKA E GJUMIT PRIVILEGJON DARKAT E THJESHTA DHE JO TE RENDA TE PASURA NE GLUKOZE TE LEHTE DHE JO ME YNDYRE DHE KY USHQIM DUHET TE MERRET DY ORE TE MIRA PARA GJUMIT....
SIGURISHT EDHE EKSITUESIT SI PESH KAFJA.CAJI.KOKA KOLA JANE TE NDALUARA...
KURSE ALKOLI TE NDIHMON PER GJUMIN...POR KINI KUJDES SE ESHTE NJE MIK JO I VERTETE PASI AI KRIJON ENDRRA JO TE MIRA DHE PROVOKON ZGJIMIN NE PJESEN E DYTE TE GJUMIT.....
NE DARKE ESHTE ME E PREFERUAR TE BENI AKTIVITETE SHPLODHESE SPORTIVE DHE INTELEKTUALE.....NQS LODHJE ESHTE AJO QE FAVORIZON GJUMIN KETO USHTRIME PROVOKOJNE VESHTIRESI PER TE FJETUR....
DHE GJEJA E FUNDIT ESHTE AJO QE HIGJIENA E TE FJETURIT KERKON RESPEKTIMIN E ORAREVE TE RREGULLTA NE FAZE ME RITMET TONA TE BRENDSHME....


4) AMBJENTI LUAN ROL NE FJETJE?

TE FLESH MIRE NUK ESHTE SHANC PER TE GJITHE...
DUHET TE ZGJEDHESH NJE KREVAT TE MIRE..NJE JASTEK TE MIRE...DYSHEKUN...TEMPERATURA E DHOMES NUK DUHET TE JETE ME SHUME SE 18 GRADE DHE AJO NEN CARCAFE 30 GRADE CELCIUS....NDRRIMET E NXEHTESISE ME TRUPIN DHE AJRIN DUHET TE JENE NE EKUILIBER DHE KONSTANTE GJE QE ESHTE SHUME E RENDESISHME PER FAKTIN QE TEMPERATURA E TRUPĻT ESHTE ME PAK EFIKASE KUR NE FLEME....
ZHURMA MUND TE NA SHQETESOJE..NJE ZHURME TE VOGEL JO NUK NA SHQETESON..ZHURMA E NJE MOTORRI NE RRUGE PO SEPSE KJO PROVOKON NJE FLAKE AKTIVITETESH CEREBRALE DHE NDRYSHIME POSTYRE DUKE ARRITUR DERI NE ZGJIM.....
ESHTE E CUDITSHME SEPSE THONE QE NJE PERSON QE ESHTE MESUAR TE FLERE NE ZHURME E KA SHUME TE VESHTIRE PER TE DURUAR QETESINE....!!!


5) A MUND TE JETOJME PA FJETUR?

ESHTE SHUME E VESHTIRE TE DIHET SI MUNGESA E GJUMIT ESHTE FATALE...
ESHTE E VERTETE QE PAS DISA NETEVE PA GJUME ESHTE SHUME E VESHTIRE TI SHMANGESH FJETJES ULUR APO NE KEMBE GJATE DITES...
DISA USHTARE KANE TREGUAR QE EDHE GJATE NJE BETEJE TE ZHURMUESHME GJUMI I KA ZENE....
PAGJUMESIA PROVOKON NJE NDALIM TE FUNKSIONEVE TE JETES..PSH TEMPERATURA ZBRET GATI 0.5 GRADE CELCIUS...
KEMI MUNGESE KUJTESE...FILLON AGRESIVITETI...JEMI PARANOJAKE SHOFIM FILMA NE KOKE....PAGJUMESIA ESHTE PERGJEGJESE E DISA FAKTOREVE TE FUNKSIONIT MENTAL...NE ZONEN E KORTEKSIT CEREBRAL...
NE NJE MENYRE GLOBALE DISA EKSPERIENCA KANE TREGUAR QE ORGANIZMI I REZISTON PAGJUMESISE KUR FORMA E TIJ ESHTE E MIRE NGA ANA FIZIKE...
NE VITIN 1965 RANDY GARDNER..NJE AMERIKAN NE MOSHEN 17 VJEC KA NDEJTUR 264 ORE PA VENE GJUME NE SY DHE PA PASUR ASNJE NDRYSHIM NE FONKSIONET E TRURIT DHE AS HUMORI I TIJ NUK NDRYSHOJ....DHE GJATE KONFERENCES QE U MBAJT PER TE PAS KESAJ KOHE REKORD TREGOJNE QE KY I RI ISHTE SHUME NE FORME DHE ME HUMOR....
PO HISTORIA NUK NA THOTE NQS KY REKORDMAN KA PERDORUR DROGE OSE SYBSTANCA TE TJERA QE MUND TA BENIN TE RRINTE ZGJUAR GATI 11 DITE...!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Pagjumėsia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: Shkencat Natyrore, Shoqerore dhe Ekonomike :: Trupi dhe Shendeti-
Kėrce tek: