NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Manipulimi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Manipulimi   Wed Apr 23, 2008 8:17 pm

Manipulimi


Kjo eshte dicka e praktikuar nga shume veta per te arritur ate qe kerkojne. Ndoshta nje nga veprimet me te para njerezore qe ka dashur te arrije kapjen mendore te nje truri tjeter.
Psh kur shef qe dikush eshte me nerva ne i flasim me butesi qe tja ulim nervat. Kjo eshte nje form manipulimi, sepse po te silleshim ndryshe personi do te irritohej akoma me teper apo jo?
Tani mendoni qe nje person mbi ju (boss etc), perdor te njejten form manipulimi kundrejt nje punetori per ta zbutur ate. Gjithsesi ksaj rradhe ama ky problem trajtohet si 'menaxhim'. Por nese nje politikan i shtin 'xixan' nje populli qe eshte me nerva, atehere kjo eshte manipulim sepse ky person ushtron forcen dhe autoritetin mbi te tjeret.

A mendoni se eshte e drejte te manipulosh qe te fitosh dicka?
Apo eshte me mire ta besh dicka ne menyre te paster dhe direkte?
Sa efikase eshte kjo metode, nese e praktoni? Ne cfare situatash ju eshte dashur te perdorni kete qe te arrini nje synim?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Manipulimi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: Shkencat Natyrore, Shoqerore dhe Ekonomike :: Psikologji-
Kėrce tek: