NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gjinushi nuk mbėshtet reformėn Kushtetuese, megjithėse askush nuk i ka caktuar rol nė kėtė proces

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Gjinushi nuk mbėshtet reformėn Kushtetuese, megjithėse askush nuk i ka caktuar rol nė kėtė proces   Fri Apr 18, 2008 9:17 pm

Gjinushi nuk mbėshtet reformėn Kushtetuese, megjithėse askush nuk i ka caktuar rol nė kėtė proces
(18.04.2008)
Partia Socialdemokrate, megjithė vaktėsinė dhe shterpėsinė e drejtuesve tė saj, e njėkohėsisht pa asnjė lloj kontributi nė politikėn shqiptare, por thjesht me qėndrime qesharake, kėrcėnon se nuk do tė mbėshtesė proceset reformuese nė kushtetutė. I ndodhur pėrballė faktit se partitė e tjera politike e kanė lėnė nė hije, Gjinushi ka deklaruar dje se nuk do tė pėrkrahė reformėn Kushtetutese, pasi sipas tij ėshtė njė pseudoreformė kushtetuese. “Kushtetuta mund tė ndryshohet vetėm pėr sistemin zgjedhor, meqenėse jemi para njė reforme tė detyruar zgjedhore, por kėto ndryshime nuk mund tė godasin edhe institucionet e tjera”, tha ai, duke treguar qartė se vazhdon tė ecė me ecejakjet e interesave politike, pėr faktin se pėr reformėn zgjedhore ka rėnė nė ujdi me Edvinin, pėr tė lėnė nė hije koalicionin e sapo krijuar e “Majta pėr Integrim”. Nė kėtė aspekt, PSD, do tė mbėshtesė ndryshimet kushtetuese qė kanė tė bėjnė vetėm me reformėn zgjedhore, se nė kėtė mėnyrė nuk preken ambiciet e Gjinushit, por kur vjen puna pėr ndryshimet e neneve kushtetuese qė kanė tė bėjnė me zgjedhjen e presidentit apo edhe cėshtje tė tjera, kjo parti, pa i marrė mendim askush zgjedh bojkotin. Sipas Gjinushit, nuk ka pasur asnjė debat pėr reformė kushtetuese dhe kjo reformė nuk bėhet rrugėve dhe me emocione dhe aq mė tepėr kur nuk ka lindur nevoja pėr njė gjė tė tillė. “Kushtetuta ėshtė tepėr e re, ėshtė mė e re se sa shumica e politikanėve, kėshtu qė nuk mund tė ndryshohet Kushtetuta pa u ndryshuar sė pari, ata qė nuk duan ta zbatojnė atė. Ne nuk hyjmė nė debate se si duhet tė zgjidhet Presidenti, pasi asnjė se ka kuptuar logjikėn e kėsaj Kushtetute, e cila ėshtė konceptuar me shumė kujdes”, theksoi ai. Nė kėtė drejtim ai vuri nė dukje, se “pėr hartimin e kėsaj Kushtetute ka punuar me mjaft kujdes Komisioni i Venecias, ndėrkohė qė ajo ėshtė miratuar me referendum popullor”. Rrjedhimisht, sipas tij, nėse lind nevoja pėr ndryshime, patjetėr qė kėto duhen konceptuar si njė paketė, pasi nenet e Kushtetutės kanė logjikėn e tyre dhe janė tė lidhur me njėra-tjetrėn. “Po preke nenin qė ka tė bėjė me Presidentin e Republikės, Presidenti ėshtė kryetar i KLD-sė, ėshtė ai qė balancon pushtetet nėpėrmjet shumicės parlamentare dhe nuk mund tė jetė kurrė i njė ngjyre me shumicėn parlamentare”, tha Gjinushi. Sipas tij, Kushtetuta nuk mund tė ndryshohet nė mėnyrė amatoreske, ndaj dhe PSD nuk do tė mbėshtesė PS-sė nė kėtė nismė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Gjinushi nuk mbėshtet reformėn Kushtetuese, megjithėse askush nuk i ka caktuar rol nė kėtė proces
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: