NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Seksi i mirė matet me minuta, jo me orė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Seksi i mirė matet me minuta, jo me orė   Wed Apr 16, 2008 8:49 pm

Seksi i mirė matet me minuta, jo me orė


Pėrkundėr teorive tė zakonshme se vetėm seksi i gjatė ėshtė i mirė, hulumtimi mė i ri i ekspertėve amerikanė dhe kanadezė ka dėshmuar se marrėdhėnia kualitative seksuale nė fakt zgjat prej tre deri nė 13 minuta. Nė kėtė hulumtim janė shfrytėzuar tė dhėnat tė cilat me dekada i kanė grumbulluar psikologėt, doktorėt, sociologėt dhe kėshilltarėt pėr bashkėshortė dhe familje. Sipas tyre, 68 pėr qind e tė anketuarve kanė pasur pėr detyrė tė pozicionojnė zgjatjen e marrėdhėnies seksuale nga momenti i penetrimit e deri tek ejakulimi, duke i pėrshkruar nėpėr kategoritė: i kėnaqshėm, mbimesatar, tepėr i shkurtėr dhe tepėr i gjatė. Pėrgjigjet e mbledhura kanė qenė befasuese. Marrėdhėnien e cila zgjat prej tre deri nė shtatė minuta e kanė vlerėsuar si tė kėnaqshme, mbimesatare ėshtė ajo qė zgjat prej shtatė deri nė 13 minuta, derisa tepėr tė shkurtėr e kanė vlerėsuar marrėdhėnien e cila zgjat njė minutė apo dy. “Mediat kanė krijuar njė mit pėr seksin gjatė gjithė natės, penisėt e mėdhenj dhe ereksionin shumorėsh, prandaj shumė meshkuj e femra e kanė njė pikėpamje tė fshehur”,- ka thėnė profesori i psikologjisė, Eric Corty, duke shtuar se hulumtimi i mėhershėm ka treguar se njerėzit kanė pasur dėshirė pėr seks i cili zgjat mė sė paku gjysmė ore. “Duket se kėto pritje jorealiste kanė sjellė deri tek pakėnaqėsia dhe dėshpėrimi”, - thotė Corty dhe shton se kėto rezultate tė reja do tė kontribuojnė nė largimin e stereotipeve se vetėm seksi me afat tė gjatė kohor ėshtė kualitativ.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Seksi i mirė matet me minuta, jo me orė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: Shkencat Natyrore, Shoqerore dhe Ekonomike :: Trupi dhe Shendeti-
Kėrce tek: