NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Tė gjitha sėmundjet qė kuron bari i tėmblagjakut

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Tė gjitha sėmundjet qė kuron bari i tėmblagjakut   Wed Apr 16, 2008 8:46 pm

Tė gjitha sėmundjet qė kuron bari i tėmblagjakut


Tėmblagjaku, bima mjaft e njohur e zonave gurishtore e me lagėshtirė, ėshtė njė ndėr bimėt e rėndėsishme qė ndihmon nė kurimin e sėmundjeve, duke filluar qė nga kolla e deri nė ato mė tė rėnda, siē ėshtė kanceri. Bima e freskėt, kur kėputet, nė vendin e prerjes nxjerr njė lėng qumėshtor me ngjyrė portokalli shumė i pasur me alkaloidė.
Tensioni
Falė kėsaj pėrbėrjeje bari i tėmblagjakut, pas tharjes dhe grimcimit tė tij vepron dukshėm nė uljen e tensionit tė lartė tė gjakut, shumė shqetėsues ky problem nė pjesėn mė tė madhe tė moshės sė rritur. Nė kėto raste mjekėt kėshillojnė pirjen e lėngut, por edhe tė qėndrojnė pėr disa minuta shtrirė. Nėse ndiqen kėshillat, shumė shpejt do ta ndiejnė veten mjaft mirė.
Zemra
Lėngu jep efekte pozitive edhe nė funksionimin sa mė tė mirė tė zemrės. Njė rol tė rėndėsishėm luan tėmblagjaku nė zgjerimin e enėve tė gjakut, duke pėrmirėsuar dhe qarkullimin e tij. Bima ndihmon nė parandalimin e sėmundjeve tė kėtij organi kaq tė rėndėsishėm.
Kanceri nė lėkurė
Tėmblagjaku ka dhe veti fitoncide. Me mjaft sukses ėshtė pėrdorur kjo bimė pėr tė parandaluar shfaqjen e kancerit nė lėkurė. Studimet mė tė fundit kanė treguar se bima frenon rritjen e qelizave tė tumoreve, pėr shkak tė elementeve qė pėrmban.
Mėlēia dhe tėmthi
Nė sajė tė vetive kuruese, tėmblagjaku kėshillohet si qetėsues e antispazmatik qė qetėson dhimbjet e mėlēisė sė zezė e shton rrjedhjen e tėmthit. Lėngu i pėrftuar nga bima pėrdoret edhe si qetėsues i dhembjeve nė sėmundjet e fshikėzės sė tėmthit.
Astma
Shėrben edhe nė rastet e tė sėmurėve me kollė dhe lehtėson krizat e shkaktuara nga astma. Tė sėmurėt kėshillohet tė marrin lėngun menjėherė pas nisjes sė krizave, sidomos kur ato nisin gjatė natės.
Stomaku
Edhe nė sėmundjet e stomakut kjo bimė ka dhėnė rezultate pozitive, nė veēanti pėr qetėsimin e dhimbjeve tė shkaktuara nga sėmundje tė ndryshme. Pjesėt kurative pėrbėhen nga pjesa mbitokėsore, e lulėzuar dhe e tharė e tėmblagjakut.
Bima
Nė krahina tė ndryshme bima mund tė gjendet edhe me emrat letrapeci i madh ose lulja e jodit. Kjo bimė rritet nė vende gurishtore me lagėshtirė buzė arave, nga zonat e ulėta deri nė ato subalpine. Tėmblagjaku ėshtė bimė barishtore shumėvjeēare me gjethe thellėsisht tė prera, tė buta e tė gjelbra. Lulet janė tė verdha. Bima lulėzon nga muaji prill deri nė verė. Pėr pėrgatitjen e lėngut, qė do shėrbejė si mjekim, nevojitet gjysmė luge kafeje nga bima e thatė dhe e grimcuar, qė hidhet nė njė ene ku shtohet njė gotė me ujė qė zien. Masa duhet tė rrijė pėr 15 minuta, mė pas lėngu kullohet. Prej tij pihet 1 deri 2 lugė gjelle ēdo tri orė. Nė rast se dhimbjet vazhdojnė, doza pėrsėritet gjatė ditės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Tė gjitha sėmundjet qė kuron bari i tėmblagjakut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: Shkencat Natyrore, Shoqerore dhe Ekonomike :: Trupi dhe Shendeti-
Kėrce tek: