NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kanceri dhe duhani tė lidhur gjenetikisht

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Kanceri dhe duhani tė lidhur gjenetikisht   Wed Apr 16, 2008 8:46 pm

Kanceri dhe duhani tė lidhur gjenetikisht


Pėr mjekėt e gjithė tė tjerėt, njė pyetje vazhdon tė mbetet pa pėrgjigje; pėrse njė person qė kurrė nuk ka pirė duhan preket nga kanceri nė mushkėri, ndėrkohė qė njė tjetėr person qė ka pirė duhan pėr dhjetėra vjet, nuk ka asnjė shenjė kanceri? Pėrgjigja, thonė shkencėtarėt, mund tė fshihet thellė nė pėrbėrjen gjenetike tė secilit prej nesh. Tre grupe tė ndryshme kėrkimore, duke punuar veēmas, gjetėn njė lloj gjeni qė shton rrezikun e prekjes nga kanceri nė mushkėri. Njė grup arriti nė pėrfundimin se nė qoftė se njė person e ka kėtė lloj gjeni dhe pi duhan, ai/ajo ka tė ngjarė tė pijė mė shumė cigare nė ditė sesa njė tjetėr qė pi duhan por qė nuk e ka kėtė gjen. Dhe ky ėshtė gjeni qė e shtyn njeriun tė pijė duhan. Mjeku Keri Stefanson thotė se ky gjen duket se nuk e bėn njeriun tė fillojė cigaren, por nėse personi pi cigare, ky gjen e bėn atė tė pijė mė shumė. Autorėt e studimit nuk janė tė njė mendimi nėse shtimi i rrezikut tė kancerit nė mushkėri ndodh sepse personat me kėtė lloj gjeni pinė mė shumė cigare apo nėse vetė ky gjen ēon nė shkaktimin e kancerit. Shkencėtarėt thonė se rėndėsia e studimit ėshtė se tani ata do tė jenė nė gjendje tė kuptojnė kėto dallime gjenetike dhe nė tė ardhmen mund tė bėjnė punė mė tė mirė pėr parandalimin e fillimit pirjes sė duhanit dhe pėr tė ndihmuar ata qė pinė qė ta lėnė atė. Studime tė tjera nė tė ardhmen rreth kėtij lloj gjeni mund tė sqarojnė edhe shumė gjėra si pėr shembull; pėrse disa njerėz pėrpiqen ta lėnė cigaren, por pa sukses.

Gjeni i jetėgjatėsisė pėrgjegjės pėr trupin e shkurtėr
Shkencėtarėt mendojnė se jeta e gjatė dhe trupi i shkurtėr janė tė lidhur. Sipas tyre, njė gjen qė afekton hormonin e rritjes apo zgjatjes sė trupit duket se ndihmon pėr tė pasur njė jetė mė tė gjatė. Ata thonė se ky gjen ndeshet shpesh tek gratė me shtat jo mė tė lartė se 1 metėr e 50 centimetra dhe qė jetojnė mbi 100 vjeē. 101-vjeēarja, Adele Lerner po i bėn sfidė moshės. Ajo bisedon dhe kalon kohėn me vajzėn e saj, Terri, ndėrkohė viziton vajzėn tjetėr, Karen, nė njė shtet tjetėr, duke pėrdorur kamerėn nė internet apo ĖEB CAM. Ajo shpreh dėshirėn pėr tė njohur ēdo gjė. Gjithmonė nė kėrkim tė diēkaje, pa u ndalur kurrė.
Dhe pikėrisht sepse 100-vjeēarė si Adele duken tė palodhura, e shtyu shkencėtarin Nir Barzilai qė tė merrej me studimin e gjeneve tė personave tė tillė. Ai dhe grupi i punės kėrkimore qė ai kryeson kanė gjetur njė ndryshim nė njė gjen qė lidh jetėgjatėsinė me trupin e shkurtėr tek disa persona qė kanė jetuar mbi 100 vjeē, pėrfshi Adele Lerner, me njė gjatėsi trupore jo mė shumė se njė metėr e gjysmė. Kėto ndryshime gjenetike afektojnė pėrgjigjen e organizmit ndaj hormonit tė rritjes, thotė doktor Barzilai pranė kolegjit mjekėsor Albert Anshtajn. Sipas tij, nė sajė tė gjenit tė ndryshuar, tek hormoni i rritjes krijohet njė pandjeshmėri. Kjo bėn qė hormoni tė mos kryejė mjaftueshėm funksionin e vete dhe kėshtu trupi tė mos zgjatet mė. Studimet e mėparshme tek kafshėt nė laborator e kanė lidhur kėtė ndryshim gjenetik me jetėgjatėsinė. Por nė studimin e tij, doktor Barzilai thotė se ndryshimet gjenetike u gjetėn vetėm tek gratė 100 vjeēare dhe shton se ky ishte vetėm njė prej gjeneve qė lidhet me jetėgjatėsinė. Sipas tij, kjo nuk do tė thotė se tė gjithė njerėzit qė jetojnė mbi 100 vjeē duhet tė kenė nė pėrbėrje kėtė gjen tė ndryshuar. Ndėrkohė, Adele Lerner, e cila nė moshėn 83 vjeē mori njė diplomė universitare pėr artet e bukura, duket se nuk shqetėsohet nga vitet mbi supe. Mosha, thotė ajo, nuk ėshtė gjė, pėrderisa ndjehesh e re nė mendime
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Kanceri dhe duhani tė lidhur gjenetikisht
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: Shkencat Natyrore, Shoqerore dhe Ekonomike :: Trupi dhe Shendeti-
Kėrce tek: