NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Studimi, njė vezė ēdo mėngjes ēon nė vdekjen e hershme

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Studimi, njė vezė ēdo mėngjes ēon nė vdekjen e hershme   Wed Apr 16, 2008 8:38 pm

Studimi, njė vezė ēdo mėngjes ēon nė vdekjen e hershme


Konsumimi i pėrditshėm i vezėve e rrit rrezikun nga vdekja e hershme tek meshkujt e moshės mesatare, tėrheqin vėmendjen shkencėtarėt. Ata kanė ardhur nė pėrfundim se konsumimi i shtatė apo mė shumė vezėve nė javė rrit rrezikun nga vdekja pėr 23 pėr qind. Ky hulumtim mė i ri ka hapur sėrish debatin pėr atė se sa vezė nė fakt guxojmė tė hamė. Dhjetė vitet e fundit shumica e ekspertėve tė ushqimit vazhdimisht e evitojnė kėtė ēėshtje, pasi qė rezultatet e shumė hulumtimeve janė kundėrthėnėse. Pėr vezėt mė sė shpeshti flitet se janė pėrplot kolesterol (vetėm nė tė verdhėt e vezės ka rreth 220 miligramė), ndėrsa shumė ekspertė vlerėsojnė se shumicės sė njerėzve tė shėndetshėm kjo masė e kolesterolit nuk mund t’i bėj dėm. Mirėpo, ekipi i doktorėve nga shkolla mjekėsore nė Harward ka analizuar rezultatet e hulumtimit tė cilin e kanė kryer mbi 20.000 doktorė nė periudhėn prej 20 vitesh dhe kanė ardhur deri tek zbulimet e reja. “Edhe pse konsumimi i gjashtė vezėve nė javė nuk ėshtė i lidhur me rrezikun e vdekjes sė hershme, konsumimi i shtatė apo mė shumė vezėve rrit rrezikun pėr madje 23 pėr qind. Mė tė rrezikuarit janė meshkujt diabetik tė cilėve ēdo konsumim i vezėve u paraqet rrezik pėr shėndetin”, - thuhet nė artikullin tė cilin doktorėt e kanė publikuar nė revistėn shkencore American Journal of Clinical Nutrition. Qė tė mos mendoni se vezėt janė aq tmerrėsisht tė rrezikshme, duhet tė merret parasysh edhe qė pacientėt dhe tė anketuarit e tyre kanė qenė vet pėr vete njė grup mė i rrezikuar. Pacientėt tė cilėt kanė konsumuar mė sė shumti kanė qenė mė tė trashė, mė tė prirė ndaj alkoolit dhe duhanpirės, gjė qė ne vete paraqet rrezik nga sėmundjet e caktuara dhe mund tė sjellė deri nė vdekjen e hershme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Studimi, njė vezė ēdo mėngjes ēon nė vdekjen e hershme
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: Shkencat Natyrore, Shoqerore dhe Ekonomike :: Trupi dhe Shendeti-
Kėrce tek: