NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dy preparatet bimore qė shėrojnė mė shumė sėmundje

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Dy preparatet bimore qė shėrojnė mė shumė sėmundje   Wed Apr 16, 2008 8:38 pm

Dy preparatet bimore qė shėrojnė mė shumė sėmundje


Ekzistojnė tre lloje tė ndryshme ginsengu nė botė, ai Aziatik, Siberian dhe Amerikan. Panax Ginseng ėshtė forma mė e pėrhapur dhe mė e studiuara nė botė. Biomolekulat parėsore tė Ginseng-ut, janė saponinat tė quajtura ginsenoside (janė gjetur rreth 25 tė tilla) tė cilat frenojnė oksidimin e lipideve duke bėrė kėshtu oksidimin yndyror. Ato pengojnė nė muskulin kardiak dhe nė mėlēi koagulimin, ulin nivelin e kolesterolit dhe tė sheqerit si dhe stimulojnė sistemin imunitar. Studimet e fundit janė fokusuar nė efektin e tyre antitumoral. Jamieson Red Korean Ginseng pėrmban dhe disa substanca kundėr mplakjes siē ėshtė malton qė nuk janė gjetur nė lloje tė tjera ginsengu. I pėrdorur prej qindra vitesh pėr dobėsitė e pėrgjithshme dhe ekstra energji ginseng-u ėshtė klasifikuar nga shkencėtaret si adaptogjen, pasi ai ndihmon trupin e njeriut tė pėrballojė streset e brendshme fizike dhe mendore, ashtu dhe ato ambientale. Studimet e shumta kanė treguar se Ginseng ēliron energji dinamike dhe ka fuqi rikuperuese tė shėndetit duke vepruar si njė tonizues i shkėlqyer. Ginseng pėrdoret pėr tė reduktuar lodhjen duke rritur kondicionin fizik dhe atė mendor, mbron nga anemia, hipotensioni. Si tonizues parandalon gjendjet gripale, nė periudhat e konvaleshencės dhe te lodhjet e pėrgjithshme humbja e oreksit, mungesa e pėrqendrimit si dhe te sportistėt. Duhet tė theksohet kėtu se njė rėndėsi tė veēantė nė produktet e Ginseng-ut ka cilėsia e prodhimit, pasi shumė kompani pėr tė qenė ēmim konkurrues apo pėr faktorė tė tjerė nuk prodhojnė ginseng cilėsor dhe me pastėrti dhe me efekt biologjik maksimal.
Gingo Max (Ginkgo biloba )
Gingo biloba ėshtė ndėr mė tė vjetrat specie nė botė dhe ka qenė nė fokus tė studimeve pėr mė shumė se 25 vjet. Ajo pėrmban dy elemente aktive fotokimike: gingo flavonet dhe terpene laktonet qė veprojnė si antioksiduese dhe frenuese tė faktorit aktivizues tė koagulimit si dhe mbron qelizat nervore duke pėrmirėsuar neurotransmetuesin kolinė nė tru. Ajo pėrmirėson qarkullimin e gjakut nė tė gjitha indet dhe organet si dhe pėrmirėson memorien dhe shikimin. Reagojnė nga Gingo tė gjitha situatat qė lidhen me qarkullimin cerebral dhe periferik. Duart dhe kėmbėt e ftohta, rėnia e pėrqendrimit dhe memories, lodhja, zhurma nė formė zile nė vesh, rėnia e shikimit si dhe dhimbje koke tė shpeshta, janė situata qė kėrkojnė marrjen e gingo biloba-s.
Omega 3-6-9
Acidet yndyrore janė shumė tė rėndėsishme pėr trupin e njeriut, por ato nuk mundet tė sintetizohen nga organizmi ndaj dhe quhen acide yndyrore thelbėsore. Ēdo qelizė e trupit pėrdor acidet yndyrore. Ato janė gjithashtu, tė rėndėsishme nė prodhimin e prostaglandinave mjaft tė rėndėsishme kėto si mesazhere dhe rregullatore tė shumė proceseve nė organizėm. Ato ndihmojnė nė uljen e triglicerideve, ulin viskozitetin e gjakut dhe tensionin arterial si dhe reduktojnė rrezikun e aritmisė. Njerėzit qė konsumojnė njė drekė me peshk nė javė kanė 50 pėr qind mė pak risk pėr infarkt. Vetėm tre kapsula nė ditė Omega janė tė mjaftueshme sa tė hash peshk ēdo ditė. Marrja e saj mund tė reduktojė deri nė 40 pėr qind vdekjet nga zemra te burrat e moshės sė mesme. Pėrsa i pėrket inflamacionit ajo luan njė rol tė rėndėsishėm nė sintezėn e prostaglandinave ( kryesisht PGE1) prandaj ndihmon nė tė gjitha llojet e artriteve sidomos nė ngurtėsimin mėngjesor. Nga njė studim ėshtė parė se disa njerėz kanė ndėrprerė anti-imflamatorėt josteroide nga marrja e Omega. Ato ndikojnė nė uljen e dhimbjeve menstruale, kur dihet se te gratė me ērregullime janė tė rritura substancat inflamatore. Gjithashtu, marrja e Omega 3-6-9 ndikon nė depresion dhe migrenė si dhe ėshtė e nevojshme te gratė shtatzėna sidomos nė periudhėn e krijimit tė trurit dhe tė syve tė bebes sė ardhshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Dy preparatet bimore qė shėrojnė mė shumė sėmundje
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: Shkencat Natyrore, Shoqerore dhe Ekonomike :: Trupi dhe Shendeti-
Kėrce tek: