NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 16 parlamente europiane, kanė ratifikuar MSA-nė mes Shqipėrisė dhe BE-sė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: 16 parlamente europiane, kanė ratifikuar MSA-nė mes Shqipėrisė dhe BE-sė   Sat Apr 05, 2008 6:29 pm

16 parlamente europiane, kanė ratifikuar MSA-nė mes Shqipėrisė dhe BE-sė


Qeveria, e angazhuar nė pėrmbushjen e MSA-sė


Qeveria shqiptare ėshtė e angazhuar seriozisht nė zbatimin e tė gjitha detyrave qė rrjedhin nga marrėveshja e Stabilizimi-Asociimin duke nxitur njėkohėsisht dhe rafikimin e kėsaj marrėveshjeje mes Shqipėrisė dhe BE-sė nga ratifikimi i parlamenteve tė vendeve anėtare tė BE-sė. Numri i vendeve qė kanė ratifikuar MSA-nė mes BE-sė dhe Shqipėrisė pritet tė shkojė nė 16 ku sė fundmi, parlamenti i Francės ėshtė duke pėrfunduar procedurat pėr rafikimin e kėsaj marrėveshjeje mes Shqipėrisė dhe BE-sė. Britania e Madhe, Estonia, Hungaria, Irlanda, Italia, Letonia, Lituania, Luksemburgu, Polonia, Sllovakia, Sllovenia, Spanja, Suedia, Hollanda, Italia dhe Belgjika kanė ratifikuar deri tani MSA-nė mes BE-sė dhe Shqipėrisė. Ndėrkohė qė procedurat e nevojshme pėr fillimin e zbatimit te Marrėveshjes sė Stabilizim-Asocimit, pėrveē nėnshkrimit te saj nga tė dy palėt (pala Shqiptare dhe Institucionet pėrkatėse tė Bashkimit Europian, kėrkojnė edhe ratifikimin e kėsaj marrėveshjeje nga Parlamentet e 25 Vendeve Anėtare tė BE-sė. Ky proces ratifikimi ėshtė i gjatė dhe kėrkon njė periudhė prej 2-3 vjetesh. Duke patur parasysh kohėn e nevojshme pėr tė plotėsuar procedurat, Komuniteti Europian dhe pala shqiptare nėnshkruan njė marrėveshje tė pėrkohshme, zbatimi i tė cilės ka filluar nė 1 Dhjetor 2006. Marrėveshja e Pėrkohshme parashikon krijimin e njė zone tė tregtisė sė lirė mes dy vendeve, pėr njė periudhė kalimtare 10-vjeēare. Gjithashtu, ajo parashikon fazat e hapjes sė tregut vendas pėr eksportet e BE-sė. Tė dyja palėt janė angazhuar pėr tė hequr tarifat doganore pėr mallrat me prejardhje nga vendet e palėve apo masa tė tjera me efekt tė njėjtė ose tė reduktojnė nė mėnyrė tė shkallėzuar tarifat doganore deri nė zhdukjen e plotė tė tyre, gjatė njė periudhe tranzitore pesė vjeēare tė parashikuar nė marrėveshje. Kjo pėrjashton vetėm mallrat e pėrfshira nė listėn e produkteve tė ndjeshme, tarifat doganore tė tė cilave nuk do tė ndryshojnė dhe, pėr kėtė arsye, ato janė lėnė jashtė Marrėveshjes. MSA-ja apo Marrėveshja e Pėrkohshme si pjesė pėrbėrėse e saj, mundėson ruajtjen e disa masave penguese nė tregtinė e lirė midis palėve me synimin e mbrojtjes sė produktit vendas deri nė bėrjen e tij konkurrues nė tregun komunitar deri ne zbatimin e saj dhe me pas, nė anėtarėsimin e Shqipėrisė nė komunitet, gjė qė do tė sillte zbatimin e detyrueshėm nga Shqipėria tė parimeve tė vendosura nga traktatet e BE-sė, Komuniteteve Europiane dhe acquis communautaire (tėrėsia e normave te Komunitetit Europian). Nė parim, lėvizja e lire e mallrave parashikon lėvizjen e produkteve origjinuese tė njė shteti nė njė shtet tjetėr, pa tarifa doganore apo masa me efekt tė njėjtė me to. Qėllimi i kėtij parimi ėshtė eliminimi i barrierave tregtare ndėrmjet palėve duke sjelle promovimin e produkteve kombėtare. Liberalizimi tregtar i parashikuar nė Marrėveshjen e Pėrkohshme shkon pėrtej liberalizimit tė ofruar nga palėt me instrumente ligjore tė njėanshėm dhe gjithashtu, merr parasysh marrėveshjet ndėrkombėtare ku palėt aderojnė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
16 parlamente europiane, kanė ratifikuar MSA-nė mes Shqipėrisė dhe BE-sė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: