NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Petro Koci

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Petro Koci   Wed Apr 02, 2008 7:28 pm

Tragjedia e gėrdecit pėrveē dėmeve tė konsiderueshme qė ka shkaktuar me pasojė vdekjen e banorėve tė pafajshėm dhe shkatėrrimin e pronės sė tyre ka krijuar pėshtjellim me akuza dhe kundėr akuza dhe nė jetėn politike shqiptare. Debatet e ashpra nė parlamentin shqiptar por dhe faktet e reja qė pėr ditė e mė shumė po shfaqen para opinionit shqiptar po zbardhin fakte tronditėse nė cilėn ėshtė e pėrfshirė pothuajse i gjithė spektri politik. Kjo situatė ndėrkohė qė gjithė shqiptarėt presin zbardhjen e plotė tė ngjarjesdhe vėnien para pėrgjegjėsive tė fajtorėt tė vėrtetė e kanė zbehur sinqeritetin dhe angazhimin e politikės nė zbardhjen e kėsaj masakre tė pashoqė nė historinė e tranzicionit shqiptar. Ky pėshtjellim tashmė ka pėrfshirė dhe vetė forcat politike brenda tyre tė cilat do tė ndezin akoma mė shumė situatėn e pasigurisė dhe besueshmėrisė tė politikanėve shqiptarė. Ka qenė pikėrisht njėri nga zėrat e pakėt ndryshe nė selinė rozė, zoti Petro Koci, i cili nėpėrmjet njė deklarate pėr shtyp ka hedhur hijet e dyshimit tė pėrzieries sė krerėve mė tė lartė tė kėsaj partie me afera korruptive me autoret mofioze tė kėsaj masakre. Zoti Koci duke akuzuar lidershipin aktual tė PS shprehet dyshues se ky i fundit do tė vazhdojė luftėn politike pėr largimin e Berishės nga pushteti dhe vėnien e tij para pėrgjegjėsisė. Nė njė prononcim pėr gazetėn “SOT “, pėrfaqėsuesi i Lėvizjes Institucionale tė socialisteve, shprehet se” fajėsia politike dhe ligjore mbi tragjedinė e Gėrdecit nuk pėrbėn thjesht njė shans tė opozitės pėr tė kėrkuar pushtetin dhe pėr tė rrėzuar Sali Berishėn. “Nėse opozita do e pėrdorė kėtė ngjarje vetėm si kėngė politike pėr tja kėnduar Sali Berishės deri nė zgjedhje apo edhe ca ditė pas zgjedhjeve ,ky do ishte njė krim i ri. Gėrdeci, pėrgjegjėsitė e shtetit e politikės mbi tė duhet tė kthehen nė shansin e shoqėrisė pėr tė pastruar njė pjesė tė klasės politike nga lidhjet e saj me krimin dhe korrupsionin. Fenomeni Delijorgji ngarkon me pėrgjegjėsi demokratė e socialistė” deklaroi Koēi. Sipas tij, ai ėshtė rasti i bėrė publik kur pushteti informal e ka vėnė nėn kėmbė pushtetin e zgjedhur politik. Kostua e bėrjes publike tė aferės sė Gėrdecit qė shumė e lartė. “Prandaj PSSH duhet tė distancohet urgjentisht nga fenomeni Delijorgji dhe pushtetin e tij mbi drejtues tė caktuar tė partisė. Vetėm kėshtu kėrkesa jone pėr tė shkarkuar Sali Berishėn do tė ishte e besueshme. Lėvizja Institucionale Socialiste shpreson qė kėtė aksion parimor tė mos e frenojnė dot sheshet e ndėrtimit qė Delijorgji ka marrė nga Bashkia e Tiranės” pėrfundoi Koēi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Petro Koci
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: