NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 PS vijon tė lidhė si Don Kishoti mė i keq Gėrdecin me NATO-n

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: PS vijon tė lidhė si Don Kishoti mė i keq Gėrdecin me NATO-n   Tue Apr 01, 2008 4:48 pm

PS vijon tė lidhė si Don Kishoti mė i keq Gėrdecin me NATO-n
(02.04.2008)
Partia Socialiste vijoi edhe dje tė kėmbėngulė nė raportimin me shkrim nė Kuvend, tė Kryeministrit Sali Berisha, pėr ngjarjen e 15 marsit nė Gėrdec. “Ne jemi nė pritje tė raportit me shkrim tė Berishės pėr tragjedinė e Gėrdecit”, tha gjatė njė konference pėr shtyp, nėnkryetari i grupit parlamentar tė PS-sė, Erion Braēe


Partia Socialiste vijoi edhe dje tė kėmbėngulė nė raportimin me shkrim nė Kuvend, tė Kryeministrit Sali Berisha, pėr ngjarjen e 15 marsit nė Gėrdec. “Ne jemi nė pritje tė raportit me shkrim tė Berishės pėr tragjedinė e Gėrdecit”, tha gjatė njė konference pėr shtyp, nėnkryetari i grupit parlamentar tė PS-sė, Erion Braēe. Nė kuadėr tė hetimeve per ngjarjen e Gėrdecit, ai i bėri thirrje prokurorisė qė tė zbardhė ēėshtjen. “Prokuroria e Pėrgjithshme tė zbardhė dy krimet shtetėrore qė ndodhėn nė Gėrdec, vrasjen e 25 personave dhe shitjen e armatimeve”, tha Braēe.

Islami, pėrdor anėtarėsimin nė NATO pėr tė shtuar me zor kreditė politike tė socialistėve/Deputeti opozitar Kastriot Islami tha dje se PS ka kontribuar pėr anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO dhe askush nuk ka tė drejtė ta privatizojė ftesėn e Bukureshtit. Nė kėtė aspekt, pėrvec xhelozivė dhe inferioritetit tė pakuptimtė qė po pėrjeton PS nė kėto momente tepėr tė rėndėsishme pėr tė ardhmen e vendit, eksponentė tė saj po bėjnė tė pamundurėn pėr tu mbledhur nė protestė ditėn qė Shqipėria pret tė ftohet nė NATO. Kėshtu, tė njėjtėn prononcim dha dje edhe Islami, duke pėrcjell inferitoritetin pėrballė kėtij zhvillimi madhor. Ai tha se Partia Socialiste premton bashkėpunim pėr reformat pas samitit tė NATO-s, por jo me Berishen si kryeministėr. Islami deklaroi se pas ftesės do tė rritet presioni pėr realizimin e reformave kryesore sic janė rritja e luftės kundėr korrupsionit, apo reforma nė sistemin e drejtėsisė. “Shqipėria ka realizuar njė pjesė tė detyrave dhe parametrave pėr tė qenė pjesė e aleancės dhe natyrisht qė mbeten mjaft sfida dhe reforma tė tjera pėr tu realizuar”, tha ai. Gjithashtu me tej Islami ka shtuar se askush nuk ka tė drejtė ta privatizojė ftesėn pėr nė NATO. “Partia Socialiste ka qenė ėshtė dhe do tė mbetet njė forcė euroatlantike e cila ka kėrkuar dhe ka kontribuar pėr anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO. Kėtu do tė ishte abuzim qoftė tė monopolizohej cėshtja e anėtarėsimit nė NATO qoftė edhe tė krijohet ideja qė kėtu ka forca qė jane kundėr integrimit nė NATO gjė e cila nuk ėshtė aspak e vėrtetė”, tha Islami.

Meta: Pas anėtarėsimit, duhen ēuar mė tej reformat/LSI konfirmon vullnetin e saj pėr tė ēuar mė tej tė gjitha reformat qė duhen pėr anėtarėsimin e vendit nė NATO, pas Samitit tė Bukureshtit. Njė ditė para Samitit tė Bukureshtit, Meta tha se vendi ndodhet para njė momenti historik, siē ėshtė marrja e ftesės pėr nė NATO, produkt i pėrkushtimit tė popullit shqiptar ndaj vlerave qė qėndrojnė nė themel tė kėsaj Aleance. “Ftesa vjen si konkretizim i strategjisė sė vetė Aleancės pėr tė shtuar radhėt e saj me vende qė gjenerojnė siguri e qė kontribojnė pėr paqen. Populli shqiptar ka treguar nė vazhdimėsi nje besnikeri te patundur ndaj Aleancės sė NATO-s, duke qėnė krah saj nė momente tė rėndėsishme”, tha kryetari i LSI-sė. Sipas tij, do tė ishte papėrgjegjshmėri politike qė realizimi i njė objektivi tė madh kombėtar, siē ėshtė anėtarėsimi nė NATO, tė pėrdoret pėr interesa tė ngushta partiake, pasi ky objektiv as mund tė privatizohet, as nuk mund tė cėnohet nga demagogjia e Kryeministrit Berisha se “ftesa do tė na vijė nga reformat e kryera nga viti 2005”. “Ftesa qė aleatėt tanė do tė na bėjnė pėr nė NATO ėshte mbi tė gjitha njė pėrgjegjėsi shumė mė e lartė pėr tė realizuar reformat e domosdoshme, deri nė momentin e anėtarėsimit. Kėto reforma kėrkojne njė nivel tė ri cilėsor nė zbatimin e tyre, kryesisht nė forcimin e institucioneve demokratike dhe shtetit ligjor”, theksoi mė tej ai.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
PS vijon tė lidhė si Don Kishoti mė i keq Gėrdecin me NATO-n
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: