NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Edi Rama po pėrgatit enciklikėn ambientaliste tė Gėrdecit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Edi Rama po pėrgatit enciklikėn ambientaliste tė Gėrdecit   Mon Mar 31, 2008 4:43 pm

Edvini po pėrgatit enciklikėn ambientaliste tė Gėrdecit
(31.03.2008)
Pasi mediat bėnė tė ditur se vetėm Edvini dhe bashkia e tij nuk kishin dhėnė kurrfarė kontributi pėr banorėt e Gėrdecit, ky hapi thesin dhe u bė papritmas mė shumė se “gėrdecar”, aqsa tė krijon pėrshtypjen se Gėrdeci ėshtė lagje nėn administrimin e bashkisė sė kryeqytetit


Pasi mediat bėnė tė ditur se vetėm Edvini dhe bashkia e tij nuk kishin dhėnė kurrfarė kontributi pėr banorėt e Gėrdecit, ky hapi thesin dhe u bė papritmas mė shumė se “gėrdecar”, aqsa tė krijon pėrshtypjen se Gėrdeci ėshtė lagje nėn administrimin e bashkisė sė kryeqytetit.
Tashmė qė Edvinit i duket se vėrtet ėshtė “burrė shteti”, po turret tė minimizojė efektet shkatėrruese qė i la Mihal Delijorgji nė imazhin publik, sidomos kur ngazėlleu nė dyert e gjykatės sė Tiranės, teksa jepej masa e sigurimit ndaj tij.
Por Mihali ngazėlleu sidomos pėr shkak tė Edvinit dhe miqėsisė sė tij, ngaqė e ka pasur edhe lejedhėnėsin zyrtar mbi trojet shtetėrore qė, deri mė tash duhej: ose t’u ishin dhėnė pronarėve legjitimė si kompensim, ose mbi to tė ishin ngritur terrene sportive, deri edhe ndonjė stadium i standardeve dhe dimensioneve olimpike, pėr tė plotėsuar mungesat dhe nevojat pėr terrene tė tilla qė ka njė kryeqytet si i yni, qė po rritet me shpejtėsi marramendėse.
Por kjo nuk ndodhi sepse kėto troje ishin nė pronėsi shtetėrore dhe si tė tilla janė gjuajtur prej kohėsh nga Edvini, i cili sillet me to si tė ishte “pronari” legjitim i tyre.
Unė jam i bindur, dhe kėtė bindje nuk ma luan as topi, se Edvin Rama, pas pazareve me kėto troje, sot gėzon “ligjėrisht” tė drejtėn e pronėsisė mbi afro 40-50 % tė sipėrfaqeve tė ndėrtimit tė pallateve tė Delijorgjit tek ish Uzina me emrin e Kumandarit legjendar “Enver”. Ku gjithashtu jam i bindur se, pėr shkak tė emrit, adhurimit dhe lidhjeve tė pėrbashkėta, padyshim qė ka pjesė edhe miku dhe ortaku i Edvinit, i famshmi Klem Kolaneci, qė mbulon studion private arkitektonike ku kryebashkiaku i Tiranės dhe njėkohėsisht shefi i opozitės, i dėrgon me porosi ndėrtuesit pėr tė krrerė projektet sipas shijeve dhe skemave tė zhvillimit tė kryeqytetit tė Pranvera Hoxhės, skema tė cilat Pranvera i trashėgon dhe i ka “amanete” nga babai, ish kryezot i Shqipėrisė. Sepse bash tek pasardhėsit e diktatorit dėrgon Edvini ndėrtuesit pėr t’ua certifikuar projektet, pasi u miraton sheshet dhe mė pas u miraton edhe lejet e ndėrtimit.
Prokuroria mė kot ka ngurtėsuar pronat e Delijorgjit pėr efekte kompensimi financiar tė dėmeve ndaj shtetit dhe banorėve tė Gėrdecit, e ku nga pasqyra e tė cilave rezulton se shumica janė troje, tė cilat jam gjithashtu i bindur se janė bash “pullat e leopardit tė pronave shtetėrore”, mbi tė cilat qysh prej vitesh hulumtojnė hajnat e Edvinit pėr tė siguruar trojet ku do tė ndėrtojnė 4 firmat e tij.
Erion Braēe gaboi qė dekonspiroi skemėn e shef Edvinit gatuar bashkė me edramistėt e punėsuar nė organet e Drejtėsisė, skemė kjo qė pėr tė cilėn Erioni kishte tė drejtė kur deklaroi degjenerimin e akuzės sė shumėfishtė thjesht nė njė akuzė tė vetme, nenet bazė tė sė cilės parashikojnė dėnim: ose vetėm me gjobė; ose vetėm me 10 vjet burgim. Kjo ėshtė edhe arsyeja pėrse nė ditėt nė vijim, Erioni nuk e ka pėrmendur mė kėtė akuzė tė thjeshtėzuar, por ka filluar tė citojė si papagall do akuza nė tym tė medemek artikullit tė NYT, tė pėrkthyera keqaz nga ish infermierja Vali Lecka, pa pritur qė t’ia pėrkthejė sagllam Taulant Balla, i cili ēuditėrisht heshti, pasi lexoi asgjėnė nė artikullin e NYT, nga i cili priste “mrekullinė”.
Ndaj jo rastėsisht pas deklarimit tė kryeministrit se ai dhe qeveria e tij do tė vazhdojė reformat dhe nuk do tė japė dorėheqje, opozita ėshtė shqetėsuar. Dhe kjo sepse reformat jo vetėm qė do tė ēmontojnė avantazhet aktuale qė ka opozita, por edhe shumė nga njerėzit e saj qė punuan dhe ndihėn me mosveprimin dhe veprimet e tyre pėr tė ndodhur Gėrdeci, i cili jam i bindur se u pėrgatit dhe plasi si njė bombė politike kundėr maxhorancės, sa kohė qė telestacionet pranė Ramės kishin dijeni dhe kishin filmuar mė parė sekuenca pėr zhvillimet nė Gėrdec, para 15 marsit.
Megjithatė skema opozitare e marshimeve tė heshtura dhe e kėrkesave pėr dorėheqje tė Berishės, ėshtė tejet e qartė: ėshtė presion politik pėr shpėrndarjen e pėrgjegjėsive, nėpėrmjet implikimit me ēdo kusht tė sa mė shumė funksionarėve tė lartė aktualė, politikanė ose jo, pėr tė lehtėsuar barrėn e Delijorgjit dhe pėr ta sfumuar deliktin e tij mizor nė mizėrinė e listės sė “delinkuentėve”, hartuar nga Edvini.
Nga e gjithė kjo rrokopujė kriminale, njė element i rėndėsishėm nuk mund tė mos evidentohet: fakti qė kėtu nuk gjindet dhe nuk pėrfshihet asnjė militant i djathtė, i njimendtė...
Dhe nuk mund tė ndodhte ndryshe, sepse militantėt e ndershėm tė djathtė nuk dinė tė vjedhin dhe tė shkelin ligjin, pasi ishin dhe mbeten idealistė. Kėto krime pėr tė vjedhur, mund t’i bėjnė vetėm kuqot e Edvinit, me tė cilėt hajnat majtistė ende tė punėsuar dhe tė palarguar nga administrata, mund tė bėjnė kauzė tė pėrbashkėt, pasi kėsisoj mund tė sigurojnė edhe mbėshtetjen politike tė Ramės dhe Ruēit.
Tashmė Edvini ka mbushur do thasė me lecka dhe ushqime tė skaduara, tė marra nga magazinat e OJQ-ve majtiste dhe po i shpėrndan nė Gėrdec si dikur komisarėt partizanė, teksa “pronarėve” u jep si dėftesa do fletė bakallėsh, qė nuk janė tjetėr veēse dėshmi tė kontributeve qė duhen shpėrblyer kur e majta tė vijė nė pushtet.
Madje ka zėra qė thonė se midis ndihmave pėr “familjarėt e Gėrdecit, bėjnė pjesė edhe sutjenat dhe buzėkuqet e travestitėve mjaftistė, pėr tė kandisur me to ndonjė nga fatkeqet e afro 7 fshatrave tė dėmtuara nga shpėrthimi, qė duhet doemos tė kenė bindje politike tė majta, madje mundėsisht tė jenė anėtare tė Partisė Socialiste.
Tash pas ndotjes masive tė pas’shpėrthimit tė Gėrdecit, Edvini ka pėrgatitur enciklikėn e radhės pėr shėndetėsimin e terrenit, ujit dhe ajrit tė Grdecit dhe fshatrave tė dėmtuara, enciklikė kjo mbi tė cilėn po punojnė intensivisht Sajmir Tahiri dhe Erion Velija me Ajolėn, e qė do tė bėhet kuintesenca e programit tė ardhshėm zgjedhor tė PS dhe opozitės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Edi Rama po pėrgatit enciklikėn ambientaliste tė Gėrdecit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: