NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gjinushi lėshon kushtrimin pėr revoltė popullore nga plenumi i vet i Beratit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Gjinushi lėshon kushtrimin pėr revoltė popullore nga plenumi i vet i Beratit   Mon Mar 31, 2008 4:38 pm

Gjinushi lėshon kushtrimin pėr revoltė popullore nga plenumi i vet i Beratit
(31.03.2008)
Partia Sociaialdemokrate nė inferioritet e sipėr pėr rrezikshmėrinė e shkrirjes sė saj para zgjedhjeve tė 2009-s, pėr efekt tė mungesės sė mbėshtetjes elektorale dhe politike nė vend, ka filluar prej disa ditėsh tė tjerrė deklarata kėrcėnuese nė drejtim tė kabinetit qeveritar dhe kreut tė ekzekutivit Berisha


Partia Sociaialdemokrate nė inferioritet e sipėr pėr rrezikshmėrinė e shkrirjes sė saj para zgjedhjeve tė 2009-s, pėr efekt tė mungesės sė mbėshtetjes elektorale dhe politike nė vend, ka filluar prej disa ditėsh tė tjerrė deklarata kėrcėnuese nė drejtim tė kabinetit qeveritar dhe kreut tė ekzekutivit Berisha. Duke e ditur se partia e tij po shkon drejt degradimit moral dhe pa asnjė funksion politik, Skėnder Gjinushi, po pėrpiqet tė fitojė disi kapital politik nėpėrmjet paraqitjeve mediatike dhe deklaratave tė pavlera, nė mėnyrė qė tė tregojė njė anė tė tij tė errėt, atė tė humanizmit tė cilėn nuk e gėzon dhe mė kot pėrpiqet qė t’u mbushė mendjen shqiptarėve mbi ndershmėrinė e tij politike. Nė kėtė aspekt, ai po mendon tė organizojė partinė informale tė tij dhe t’u pėrgjigjet kėrkesave tė eprorit tė PS-sė, pėr tė konkretizuar binomin qė pritet tė dėshtojė para ngjizjes, PS-PSD. Megjithėse, vendi pėrjetoi disa mė parė njė ngjarje tė rėndė, qė nė njėfarė mėnyre mund edhe tė rrezikonte tė gjithė atė investim dhe reformat politike tė bėra me vite me radhė pėr tė merituar anėtarėsimin nė NATO dhe mbas andej nė BE, partitė e opozitės u dukėn tė bashkuara pėr njė qėndrim tė vetėm, atė tė largimit tė Kryeministrit Berisha nga qeveria, dhe zėvendėsimin me kleptokracinė dhe avanguarditetin e opozitės tė kryesuar nga PS. Partia e shkatėrruar e Gjinushit, ku gjithkush mund tė ushtrojė pyetjen mė banale qė mund tė ekzistojė, se a ka elektorat kjo parti dhe sa mbėshtetje ka realisht nė vend, megjithėse gjithashtu e ka tė qartė se kjo parti nė informalitet tė plotė drejtohet nga njė xhaketė e vjetėr e politikės sė shkuar komuniste, ish ministėr i diktatutės proletaren maoiste dhe qė ende vazhdon t’i kacavirret politikės shqiptare, Skėnder Gjinushi mbetet njė rrezik evident i modernitetin politik nė Shqipėri. Janė pikėrisht kėto mbetje, njerėzore dhe materiale tė diktaturės komuniste, qė po rrezikojnė tė ardhmen e vendit tonė dhe se po spekulojnė me njė aksident qė nė tė vėrtetė ishte tragjik si nė koston njerėzore ashtu edhe nė koston ekonomike qė shteti duhet tė pėrballojė. Ai tha nga Berati, se Berisha ėshtė i pandryshueshėm dhe se rrėzimi i tij nga pushteti ėshtė e vetmja mėnyre. Ai ka akuzuar qeverinė se ka bllokuar reformat dhe ka lulėzuar trafiqet, duke harruar se epokės sė lulėzimit tė trafiqeve i pėrket vetė Gjinushi me bandėn e pamoralshme kleptokrate qė pėr tetė vite me radhė nuk bėnė gjė tjetėr, veēse mbushėn xhepat me lekėt e taksapaguesve shqiptarė dhe nga trafiqet klandestine anembanė hapėsirave detare dhe tokėsore. Deklaratat e Gjinushit u bėnė nė konferencėn e socialdemokratėve tė Beratit. Edhe njėherė Gjinushi pėrsėriti kėrkesėn pėr largimin e Berishės nga qeveria. “Berisha ėshtė i pandryshueshėm. Te eksperimentosh Berishėn ėshtė njėsoj si tė eksperimentosh njė tė dalė nga burgu nėse ka ndryshuar apo jo”, ka thėnė Gjinushi duke shtuar se posti i kryeministrit nuk ėshtė pėr tė parė nėse ka ndryshuar apo jo njė njeri. “Posti i kryeministrit i jepet njė njeriu qė ka mė shume vizion dhe mbėshtetje, atij qė ėshtė njeriu mė me vlera qė ka shoqėria”, ka thėnė mė tej ai, megjithėse askush nga tė pranishmit e pakėt qė ishin aty nuk iu drejtua qė ti kujtonte atė qeveri dhe atė mazhorancė paraardhėse nė tė cilėn bėnte pjesė edhe xhaketa e vjetėr e epokės moniste.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Gjinushi lėshon kushtrimin pėr revoltė popullore nga plenumi i vet i Beratit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: