NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Bolshevikėt e Edvinit, protestė nė Tiranė ditėn e Samitit tė NATO-s

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Bolshevikėt e Edvinit, protestė nė Tiranė ditėn e Samitit tė NATO-s   Sun Mar 30, 2008 7:15 pm

Bolshevikėt e Edvinit, protestė nė Tiranė ditėn e Samitit tė NATO-s
(31.03.2008)
Dega socialiste e Tiranės, nėn frymėzimin e Besnik Bares, njė i njohur i vjetėr i strukturave bolshevike, ka njoftuar se do t’u bėjė thirrje simpatizantėve tė majtė tė mbushin rrugėt e kryeqytetit, ditėn kur samiti i NATO-s tė ftojė Shqipėrinė pėr t’u bėrė anėtare. Shėrbimi postdiktatorial ka vėnė nė vėshtirėsi gjithė politikėn e majtė, e cila s’po di si tė justifikojė provokacionin e fundit tė bolshevikėve qė vijojnė tė bėjnė ligjin nė Partinė e Edvinit


Dega socialiste e kryeqytetit planifikon tė organizojė njė tubim proteste nė datėn 4 prill kundėr qeverisė dhe kryeministrit Sali Berisha, ndėrsa nė Bukuresht, Samiti i NATO-s do tė jetė duke formalizuar ftesėn pėr anėtarėsimin e Shqipėrisė nė aleancėn veri-atlantike. Lajmi pėr pėrgatitjen e protestės ėshtė pėrhapur nė tė gjithė anėtarėsinė e PS-sė dhe strukturat janė duke u pėrgatitur. Megjithatė pėrputhja e datės sė protestės me pėrfundimin e Samitit tė NATO-s, ka ngjallur diskutime dhe debate tė ashpra mes drejtuesve socialistė, mes tė cilėve duket se po gjallon fort rryma e komunistėve recidivė antiperėndimorė tė cilėt deri nė mesin e viteve ’90 kanė lėshuar akuza tė forta kundėr KE-sė dhe NATO-s. Njė vendim final nėse protesta do tė zhvillohet pikėrisht ditėn e premte, njė ditė pasi tė jetė marrė edhe vendimi nė samitin, ku Shqipėria pret ftesėn pėr anėtarėsim nė Aleancėn e Atlantikut tė Veriut duket se do tė merret sot paradite, nė mbledhjen e kreut socialist Edi Rama me sekretariatin. Vetė Kryetari i PS-sė pėr Tiranėn, Besnik Baraj konfirmoi dje se “protesta ėshtė menduar tė zhvillohet tė premten, por pėrfundimisht do tė vendoset nesėr (sot) nė mbledhjen e kryesisė”. Sipas tij, ende nuk ka detaje tė tjera pėr kėtė protestė, pasi pritet qė fillimisht tė jepet “ok” nga kryesia e vogėl e partisė, pėrpara sesa t’u bėhet thirrje anėtarėve pėr t’u mbledhur. Njė pjesė e lidershipit ėshtė treguar relativisht i kujdesshėm, me synimin qė protestat tė mos krijojnė njė imazh negativ pėr vendin, por edhe pėr qėndrimin e opozitės nė sytė e partnerėve ndėrkombėtarė lidhur me marrjen e ftesės. Por nė fakt, protestat kundėr qeverisė dhe kryeministrit Berisha, sidomos pas tragjedisė sė Gėrdecit, qė u paralajmėruan edhe nga sekretari organizativ i PS-sė ditė mė parė, pikėrisht nė kėto momente historike pėr Shqipėrinė tentojnė qė tė krijojnė imazhin e njė vendi ku mbizotėron e egėr politike pėr pushtet dhe ku nuk idenfitikohte asnjė prioritet kombėtar, para sė cilit ēdo projekt i gatuar nga kokat e nxehta politike do tė sfumohej. Madje pjesa mė radikale e drejtuesit e PS-sė ngulmon qė nė rastin e vendimit pro tubimit, grumbullohen pėrsėri nė bulevardin ‘Dėshmorėt e Kombit”, ashtu siē bėnė njė javė mė parė, por kėtė herė me njė ndryshim, se parullat dhe thirrjet kundėr qeverisė tė lejohen. Skema tė tilla pėrveēse rikthejnė atmosferėn e Luftės sė Ftohtė, frymėn izolacioniste, tentojnė me ēdo kusht qė tė barabisin shqiptarėt me disa popujt tė Evropės Lindore qė nė datat e ish-jubilareve tė famshėm komunistėt, dalin e protestojnė plot nostalgji kundėr kapitalizmit tė cilėt ata pėr arsye nga mė tė ndryshmet qė lidhen me procesin e vėshtirė tė tranzicionit nuk e kanė njohur ende atė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Bolshevikėt e Edvinit, protestė nė Tiranė ditėn e Samitit tė NATO-s
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: