NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kur shikohet vetėm njėra anė e medaljes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Kur shikohet vetėm njėra anė e medaljes   Mon Mar 24, 2008 5:50 pm

Kur shikohet vetėm njėra anė e medaljes

Ndėrsa, disa politikanė qė u vlon nė deje vetėm ndjenja e karrierės dhe qė menduan se u erdhi zogu nė dorė, organizonin nė rrugėn e Vorės njė shfaqie tragjikomike me kllouna protestues tė porositur, vėmendja dhe meraku i gjithė opinionit ishte si tė shpėtoheshin ata qė mund tė shpėtoheshin, si tė transportoheshin nė spitale e t'u jepej ndihma tė plagosurve, si tė organizohej sa mė mirė e shpejt dhurimi i gjakut, si tė akomodoheshin tė pastrehėt e t'u plotėsoheshin tė gjitha kushtet jetike, si tė organizoheshin ceremonitė mortore, si do tė realizohej gjetja e tė zhdukurve apo si do tė bėhet pastrimi i territorit nga predhat e shpėrndara nga shpėrthimet. Pėr tė gjitha kėto janė mobilizuar mijėra njerėz me uniformė e pa uniformė, qė kanė kryer e po kryejnė akte heroizmi.

Sa mė i shpejt dhe efikas do tė jetė operacioni i kėrkim-shpėtimit dhe eliminimit tė pasojave, prej nga varet normalizimi i situatės, aq nota pozitive marrin shqiptarėt dhe qeveria shqiptare, nė pragun e Samitit tė Bukureshtit, pavarėsisht trajtimeve tė qėllimshme e tė njėanshme qė i bėhet problemit, duke treguar vetėm njėrėn anė tė medaljes. Duke iu referuar aforizmės, se njeriu njihet nė ditė tė vėshtira, kemi parė tipa gjatė kėtyre ditėve, qė u ka kaluar tensioni mbi njėzet e s'i zė gjumi gjer sa tė vijė data e Samitit tė Bukureshtit. Dhe, nė se u realizohet ėndėrra qė Shqipėria tė mos marrė ftesė, do tė nisin planin e ri tė veprimit. Kur tė ndodhė e kundėrta, do tė ulin kokėn e do tė struken nė gjirizet e turpit, nė pritje tė ndonjė rasti tė ngjashėm qė kanė filluar ta parandjejnė.

Nė kėtė gjendje tė tensionuar kuptohet qė, qeveria dhe pushteti vendor nė Vorė me tė gjitha strukturat e tyre kanė barrėn pėr t'iu pėrgjigjur situatės emergjente. Fatura negative do t'i vinin qeverisė, nėqoftėse nuk do tė tregonte aftėsi pėr tė vepruar nė terrenin e krijuar. Ishte njė provė e madhe ku u demonstrua pėrkushtim maksimal me tė gjitha forcat dhe mjetet dhe njė mirkuptim i ndėrsjelltė me qytetarėt e nė mėnyrė tė vaēantė me ata qė u goditėn nga kjo katastrofė. Gjatė gjithė kėtyre ditėve Gėrdeci, Vora, spitalet, qendrat e strehimit u shndėrruan nė rezidenca qeveritare. Nuk ka munguar pėr asnjė ēast komunikimi me tė lėnduarit, tė cilėt kanė patur nevojė pėr ndihmė konkrete, kurajo e shpresė dhe jo pėr kujė e llomotitje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Kur shikohet vetėm njėra anė e medaljes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: