NEWBALLKAN


 
ForumPortalli*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zemėrimi i tepruar lind marrėzinė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Aresi
Newballkan
Newballkan
avatar

Numri i postimeve : 651
Join date : 28/02/2008

MesazhTitulli: Zemėrimi i tepruar lind marrėzinė   Sun Mar 23, 2008 6:42 pm

Ja cfare shkruante nje anetare ne nje forum; Date: Monday, 2007-12-31, 4:28 Pm | Message # 17
.

± Kur problemi i reformave lidhet me anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO dhe nė B.E, ēėshtja e bashkėpunimit pozķtė-opozitė nuk mund tė jetė mė njė punė dėshire dhe kurrsesķ mjet sabotķmi a shantazhi pėr tė shpejtuar kthimin tėnd nė pushtet.
Socialistėt, ndonėse dhanė fjalėn se do tė bashkėpunonin, tanķ, sė fundmi, e kanė ngrėnė turpin me bukė dhe gjejnė sebepe qė tė mos marrin pjesė nė refomimin e drejtėsisė, i cili ėshtė parakusht pėr anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO.
Qėllimi i tyre ėshtė i qartė. Kėshtu ata duan tė djegin afatet dhe tė pengojnė futjen e Shqipėrisė nė strukturat euroatlantike. Jo! Kėshtu nuk kryen detyrat as ndaj elektoratit, qė tė ka votuar tė punosh pėr tė ardhmen e tij. Pėr disa lloj problemesh pėrgjegjėsia ėshtė e barabartė. Sepse nuk je nė opozitė vetėm pėr tė bėrė sehir, apo mė keq akoma, pėr t’i vėnė gurė nėn rrota kundėrshtarit politik. Jo! Natyrisht, pėrgjegjėsinė pėr qeverisjen dhe realizimin e programit, si dhe pėr mbajtjen e premtimeve i ka mazhoranca. Por, kjo nuk e pėrjashton nga detyrimi opozitėn tė bashkėpunojė, sidomos pėr disa probleme, pa pjesmarrjen e sė cilės ato nuk mund tė zgjidhen, apo, kur janė ligje me njė kuorum tė tillė, qė pa opozitėn nuk mund tė miratohen.
Jo mė kot miqtė tanė ndėrkombėtarė e ēmojnė bashkėpunimin e forcave tė ndryshme politike si pėrparim tė demokracķsė. Jo mė kot mazhoranca i bėn thirrje sot opozitės pėr bashkėpunim nė kryerjen e reformave. Pėr interesat madhore tė Shqipėrisė duhet tė lihen mėnjanė interesat partiake. Se, nuk ta fal as elektorati yt tė bėhesh pengesė pėr ligje dhe reforma tė njė rėndėsie fondamentale. Nuk ta fal ky elektorat tė lėsh nė baltė mazhorancėn nė ēastet kur duhen miratuar ligje, qė kanė tė bėjnė me tė ardhmen e Shqipėrķsė. Kur ato lidhen me aspiratat shekullore. Kur tė ka ardhur shansi qė ato sot tė realizohen. Nuk ta fal elektorati yt tė qėndrosh indiferent, a tė bėsh sehir se si dėshton kundėrshtari yt politik pėr shkakun tėnd.
Populli thotė: “Hanxhiu me qiraxhinė piqen (takohen) shpesh!”. Do tė vijė shpejt dita, kur socialistėt do t’i drejtohen pėr vota elektoratit tė tyre. Me ē’sy e faqe do tė dalin para njerėzve, kur i janė shmangur detyrave themelore tė sė ardhmes sė vendit? Ē’do t’u premtojnė njerėzve? Si do tė bėhen tė besueshėm? Socialistėt janė bėrė tė paturpshėm. Ata po deklarojnė, madjé, se sė shpejti do tė nisin nga protestat masive pėr rrėzimin e kėsaj qeverie tė “paaftė”. Dhe kėtu i ngjajnė plotėsisht Enver Hoxhės, i cili, pasi tė fuste nė mėkate, tė dėnonte pikėrish pse i kishe kryer ato.
Nėse mazhoranca, (Zoti mos e dhėntė!), dėshton nė njė nga kėto reforma pėr faj tė sabotimit tė opozitės, mos, vallė, kujtojnė kėta “zotėrinj” se elektorati ha bar?
Njė dhi tė ngordhė sot nė Indi, merret vesh nė Shqipėrķ. E jo mė tė bėhesh shkaktar i mosrealizimit tė njė reforme tė tillė dhe tė ta falin njerėzit! Socialistėt, duket, e kanė humbur toruan dhe nuk mendojnė as pėr veten e tyre. “Zemėrimi i tepruar - thotė Samerset Mom - lind marrėzinė.”. Vetėm njė i marrė mund tė braktisė fatin e Shqipėrisė, pra, edhe atė tė elektoratit tė vet, nė kėto ēaste historike! Po nėse kjo marrėzi ėshtė njė fatalitet i socialistėve, tė mos ketė, vallė, midis tyre qė ta kuptojnė se kjo, tė paktėn, ėshtė edhe pėr vetė ata njė vetėvrasje?!...
http://pdsh.ucoz.com/forum/3-7-1
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://newballkan.forumn.org
 
Zemėrimi i tepruar lind marrėzinė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
NEWBALLKAN :: RUBRIKA POLITIKE :: POLITIKA-
Kėrce tek: